jakie zalety ma klasyczna wełna. Przemysł odzieżowy stosuje różne materiały i tkaniny

Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z których szyje się najróżniejsze ubrania. Tak naprawdę to projektant danej odzieży będzie decydował o tym, jakie odmiany i wzory zastosuje, aby ostateczny produkt spełniał wszystkie oczekiwania.

A projektanci rozmaitych możliwości mają naprawdę dużo, gdy z samych rodzajów materiałów jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór jakiejś tkaniny uzależniony będzie od tego, co się chce z niej uszyć. Zupełnie co innego będzie potrzebne, jeżeli do uszycia jest koszula czy garnitur, a co innego jak trzeba będzie zrobić ciepłą zimową kurtkę albo przytulny kocyk. Przy tym ostatnim wykorzystuje się najróżniejsze dzianiny futerkowe, jakie jak można wywnioskować po ich nazwie, będą przypominać swoim wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie sprzedawane są w bardzo dużej odmian i rodzajów, przez co projektanci dostają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jeśli chodzi o klasyczne ubrania jest jeszcze więcej możliwości, a do dyspozycji są zarówno tkaniny sztuczne jak i naturalne. Jeśli będzie chodzić o naturalne, to najczęściej używane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najpopularniejszych materiałem wykorzystywanym przy produkcji odzieży. Stanowi ona bazę wielu najróżniejszych tkanin, lecz również jest wykorzystywana jako dodatek do lnu albo wełny. Z kolei wełna wytwarzana jest z sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, wielbłądów, kóz czy także królików ( więcej o wełnie parzonej – www.lamalama.plwięcej o wełnie parzonej – ). Ma ona wiele zalet, między innymi bardzo dobre właściwości izolacyjne i sporą higroskopijność, ale jej produkcja jest stosunkowo droga.

Sprawia to, że wełna gotowana i inne jej odmiany są dość kosztowne, ale akurat jeśli chodzi o wełnę cena idzie za jakością.Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z których szyte są lepsze garnitury i płaszcze (wełna gotowana zobacz tutaj – LAMA). Bardzo często miesza się ją także z innymi rodzajami włókien, na przykład jedwabiem, lnem lub bawełną.