W jaki sposób dziś można stać się jubilerem?

Dziś dużo młodych ludzi porzuca rzemieślnicze zawody, żeby skończyć wyższą uczelnię. Nie należy jednak się bać, że złotników zabraknie, gdyż towary biżuteryjne cieszą się niezwykle znacznym zainteresowaniem zarówno tych, którzy je nabywają i wykonawców.

tatuaże

Źródło: pixabay.com
Ci, którzy zatrudniają jubilerów przeważnie oczekują wykształcenia specjalnego, ale co jest bardzo ciekawe, jubiler to może być tego typu osoba, która uczyła się sama sposobów tworzenia biżuterii. Bardzo dużo policealnych placówek organizuje warsztaty dla osób, które chcą się wyuczyć jubilerstwa. Każdy jubiler chce udokumentować swoją wiedzę i umiejętności. Może także skończyć wyższą szkołę na wydziale projektowanie biżuterii lub wzornictwo. Jeżeli młody człowiek przez co najmniej trzy lata odbywa praktykę w profesji jubilera, wtedy ma możliwość podejść do egzaminu czeladniczego. Po następnych dwóch latach zdawać może test mistrzowski. Te egzaminy są prowadzone przez Izbę Rzemieślniczą. Jubiler musi posiadać odpowiednie wyczucie, styl oraz smak. Jeśli nie będzie posiadał manualnych zdolności, ciężko będzie wykonywać mu śliczną biżuterię. Także musi posiadać niezwykle bogatą wyobraźnię. W pierwszej kolejności powinien widzieć w głowie to, co przedstawić będzie chciał w swoim projekcie. Wymagany jest tutaj również dobry wzrok i zręczność. Jubiler zazwyczaj działa na niewielkim materiale i nieduże posiada pole do popisu.
Jubilerzy bardzo wielokrotnie swoje towary sprzedają do sklepów z biżuterią. Duża część mistrzów oraz czeladników zakłada swoje punkty. Wymaga to od nich niezwykle dobrej organizacji, umiejętności prowadzenia swej działalności i obsługiwania klienta. Zadanie jubilera to także może być rozpoznawanie kamieni szlachetnych i obrabianie tych kamieni. Do pracy jubilera również zalicza się sporządzanie stopów metali oraz określanie jaką próbę posiada dany stop. Zakład jubilerski także może zajmować się skupem złomu metali szlachetnych. Jubiler hurtownia jubilerska swój zawód wykonuje w pracowni złotniczej, w jakiej zatrudnia jubilerów.

Może on także uruchomić sklep złotniczy, jakiego zadanie to będzie nie jedynie sprzedaż towarów złotniczych, ale także przyjmowanie zamówień i zleceń na naprawianie, przerób i wytwarzanie biżuterii.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,