Krótki opis najczęściej spotykanych w jubilerstwie szlachetnych kamieni.

Szlachetne kamienie od wieków są obiektem pożądania wielu ludzi. Były i w dalszym ciągu są one noszone jako biżuteria, lecz sporo osób traktuje je także jako świetną lokatę kapitału. Poza tym dla niektórych szlachetne kamienie są także źródłem mocy i niezwykłych właściwości, dzięki czemu ich popularność jest jeszcze większa. Obecnie popularnych jest sporo najróżniejszych kamieni szlachetnych, w tym najcenniejsze z nich, czyli szafiry, rubiny i diamenty.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Szeroko wykorzystuje się je w jubilerstwie, przy wytwarzaniu pierścionków, kolczyków i innej biżuterii. Niekiedy na pierwszy rzut oka są trudno rozpoznawalne i nie przypominają pięknych, błyszczących kamieni które można zobaczyć u jubilerów, dopiero po odpowiedniej obróbce ukazuje się ich całe piękno – a możliwości na ich obróbkę jest naprawdę dużo, o czym można się przekonać przeglądając ofertę różnych jubilerskich firm. Kamienie szlachetne mogą też być świetną formą inwestycji, choć aby w nie inwestować trzeba posiadać dużo wiedzy i nie bać się pewnego ryzyka, które będzie się z tym wiązało. Sprawdź: czytaj.

Jednym z cenniejszych szlachetnych kamieni jest ametyst, ceniony szczególnie za swoją piękną, fioletową barwę, jaką zawdzięcza domieszkom glinu i żelaza. Jego złoża występują w licznych krajach na świecie, w tym także spotkać go można w niewielkich ilościach w Polsce. Ametyst jest cenionym kamieniem wśród jubilerów, a elementy biżuterii oparte na tym właśnie kamieniu charakteryzują się przepiękną urodą, a tym samym powodzeniem u kobiet (płaszcz puchowy damski) ceniących niepowtarzalny styl oraz oryginalność. Z kolei oliwin to kamień, którego kolorystyka jest przeważnie zielona, choć zdarzają się również inne odcienie, nawet dochodzące do czerni. Więcej dla interesujących się tematem: zobacz to.

piękny duży szmaragd

Autor: greyloch
Źródło: http://www.flickr.com

Ten kamień również jest dość chętnie używany w jubilerstwie, wydobywany jest w paru krajach świata, a jedne z najpiękniejszych okazów znaleźć można na Dolnym Śląsku. W przyrodzie istnieje parę rodzajów oliwinów, różniących się właściwościami oraz składem chemicznym, dlatego też zastosowanie ich jest dość duże, zależnie od tego, którą odmianę prezentują.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,